Kalbos, daugiakalbystė, kalbų vartojimo taisyklės | Europos Sąjunga Pereiti prie pagrindinio turinio

ES būdinga jos kultūrų ir kalbų įvairovė ir ES šalyse vartojamos kalbos yra esminė Europos kultūros paveldo dalis, todėl ES remia daugiakalbystę savo programose ir institucijų darbe.

ES yra 24 oficialiosios kalbos:

airių, anglų, bulgarų, čekų, danų, estų, graikų, ispanų, italų, kroatų, latvių, lenkų, lietuvių, maltiečių, nyderlandų, portugalų, prancūzų, rumunų, slovakų, slovėnų, suomių, švedų, vengrų, vokiečių.

Istorinis ryšys

Oficialiųjų kalbų skaičius išaugdavo kiekvieną kartą naujoms narėms prisijungus prie ES.

ES oficialiosios kalbos nuo...

  • 1958 m.: nyderlandų, prancÅ«zų, vokiečių, italų kalbos;
  • 1973 m.: danų ir anglų kalbos;
  • 1981 m.: graikų;
  • 1986 m.: portugalų ir ispanų kalbos;
  • 1995 m.: suomių ir Å¡vedų;
  • 2004 m.: Äekų, estų, latvių, lenkų, lietuvių, maltiečių, slovakų, slovÄ—nų ir vengrų kalbos;
  • 2007 m.: bulgarų, airių ir rumunų kalbos;
  • 2013 m.: kroatų.

Sužinokite, kaip skamba oficialiosios ES kalbos

DaugiakalbystÄ—

Daugiakalbystė yra vienas iš pagrindinių ES principų.

Daugiakalbystės politikos tikslas –

  • bendrauti su savo piliečiais jų gimtosiomis kalbomis,
  • apsaugoti didžiulÄ™ Europos kalbų įvairovÄ™,
  • skatinti kalbų mokymÄ…si Europoje.

Tai – unikalus ir neprilygstamas požiūris, net lyginant su daugiakalbėmis šalimis ar kitomis tarptautinėmis organizacijomis.

Daugiakalbystės principas įtvirtintas ES pagrindinių teisių chartijoje: ES piliečiai turi teisę į ES institucijas kreiptis bet kuria iš 24 oficialiųjų kalbų ir jos jums turi atsakyti ta pačia kalba.

Teisės aktai ir jų santraukos pateikiami visomis oficialiosiomis ES kalbomis.

Europos Vadovų Tarybos ir Europos Sąjungos Tarybos posėdžiai verčiami žodžiu į visas oficialiąsias kalbas. Europos Parlamento nariai turi teisę Parlamente kalbėti bet kuria oficialiąja ES kalba.

Čia gelbsti konferencijų vertėjai ir vertėjai raštu, kad žodžiu ir raštu perteiktų informaciją visomis 24 oficialiosiomis ES kalbomis, o prireikus ir kitomis kalbomis.

ES kalbų vartojimo taisyklės

Kalbų vartojimÄ… ES institucijose reglamentuojančias taisykles vieningai nustato Taryba, priimdama reglamentus pagal Sutarties dÄ—l Europos SÄ…jungos veikimo 342 straipsnį. Å ios taisyklÄ—s įtvirtintos Reglamente Nr. 1, kuriame numatyta, kad institucijos turi 24 oficialiÄ…sias ir darbo kalbas.

Anglų kalba iÅ¡lieka viena iÅ¡ oficialiųjų ES kalbų net ir Jungtinei Karalystei iÅ¡stojus iÅ¡ ES. Anglų kalba iÅ¡lieka oficialia SÄ…jungos institucijų darbo kalba tol, kol ji yra įtraukta į Reglamento Nr. 1 sÄ…raÅ¡Ä…. Anglų kalba taip pat yra viena iÅ¡ oficialiųjų Airijos ir Maltos kalbų.

Reglamentu Nr. 1 taip pat nustatomos taisyklÄ—s dÄ—l kalbų, kuriomis turi bÅ«ti rengiami ir skelbiami ES teisÄ—s aktai, ir kalbų, kuriomis dokumentai siunčiami tarp ES institucijų ir visuomenÄ—s arba tarp institucijų ir ES Å¡alių. ES institucijos taip pat turi teisÄ™ nustatyti, kaip įgyvendinti kalbų vartojimo tvarkÄ… savo vidaus veikloje.